• Szkoła Podstawowa tzw. Czerwona szkoła
        • Historia szkoły

• Działania wojenne zniszczyły Pyrzyce, a zwłaszcza ich część w obrębie średniowiecznych murów obronnych. Pomimo tych trudności w roku szkolnym 1945/46 w powiecie pyrzyckim rozpoczęło pracę 19 szkół, w tym jedna na terenie miasta, której budynek znajdował się przy ulicy Poznańskiej. W pierwszym roku do szkoły tej uczęszczało około 250 uczniów z miasta oraz najbliższych okolic.

• Zwiększająca się liczba mieszkańców Pyrzyc przyczyniła się do gwałtownego wzrostu dzieci w wieku szkolnym. W roku 1949 do szkoły uczęszczało już około 500 uczniów. Budynek przy ul. Poznańskiej był za mały. Podjęto decyzję o przeniesieniu szkoły do budynku przy ulicy Szkolnej i nadano jej numer 1. Systematyczny wzrost liczby dzieci w wieku szkolnym wymusił otwarcie w 1956 roku drugiej szkoły podstawowej w dawnym budynku szkolnym przy ulicy Poznańskiej, nadano jej numer 2. Jednocześnie rozpoczęto budowę trzeciej szkoły podstawowej przy zbiegu ulic Poznańskiej i Owocowej. Budowa szkoły trwała 27 miesięcy. Oficjalne otwarcie nastąpiło 2 września 1958 roku.

• Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Szkolnej
        • Dawniej -Szkoła Podstawowa nr 3  przy ul.Owocowej; obecnie część Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im.Leonida Teligi
        • Szkoła Podstawowa nr 3 była jednopiętrowym budynkiem o jedenastu salach lekcyjnych, trzech gabinetach i sali na bibliotekę. Brak było boiska, a lekcje wychowania fizycznego odbywały się na korytarzu.

Z dniem 1 stycznia 1971 roku nastąpiło połączenie Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 2 w jeden organizm pod nazwą Szkoła Podstawowa nr 3 przy ulicy Owocowej. Dzięki temu połączeniu szkoła otrzymała dodatkowy budynek, drugą bibliotekę i świetlicę oraz dodatkowe boisko sportowe. Dyrekcja szkoły zdecydowała, że w budynku A przy ulicy Owocowej będą się uczyć klasy od czwartej do ósmej, a w budynku B przy ulicy Poznańskiej uczniowie klas od pierwszych do trzecich.

21 maja 1977 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Leonida Teligi oraz wręczenia sztandaru.

• W roku szkolnym 1986/87 podjęto decyzję o rozbudowie szkoły. Na terenie dawnego boiska szkolnego do budynku starej szkoły dobudowano trzy nowe segmenty oraz halę widowiskowo-sportową. Dwa pierwsze segmenty oddano do użytku 6 lutego 1996 (bez części żywieniowej, tzn. nowej kuchni i zaplecza kuchennego). W roku 1998 zakończono prace ostatniego segmentu. Szkoła nosiła nazwę Szkoła Podstawowa nr 2 im.Leonida Teligi.

W roku szkolnym 2013/2014 otworzone zostały pierwsze oddziały integracyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami. Ponadto po wprowadzeniu reformy edukacji i przekształceniu Szkoły Podstawowej nr 1 w gimnazjum, nasza szkoła była jedyną szkołą podstawową w mieście. Nazwa szkoły została więc zmieniona. Nowa nazwa brzmiała- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im.Leonida Teligi w Pyrzycach.

• DYREKTORZY

• Władysław Mazur - 1958/59- 1972/73

Kazimierz Zapolski - 1973/74 – 1974/75

Marian Matysiak – 1975/76 – 1985/86