Programy
MegaMisja
Fundacja Orange zakwalifikowała naszą szkołę do programu MegaMisja.
To program nowoczesnej edukacji, który pomoże dzieciom odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. Środowisko cyfrowe jest ważną częścią życia młodych ludzi, warto jest więc wspierać dzieci w taki sposób aby czerpały z cyfrowego świata to, co dobre i wartościowe oraz potrafiły sprostać wyzwaniom i poradzić sobie z ewentualnymi trudnościami .
Program zachęca dzieci do poznawania zasad bezpiecznego internetu oraz przygotowuje je do korzystania z komputera i wykorzystania nowych mediów w sposób pożyteczny.
MegaMisja trafia w potrzeby dzieci, ponieważ oparta jest na mechanizmie gry edukacyjnej, pracy w grupie, twórczej dyskusji w trakcie zajęć, która przyśpiesza nabywanie kompetencji społecznych i cyfrowych. Uczniowie pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego Psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty czyli: jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać praw autorskich, znaleźć wiarygodne informacje.
Zajęcia są nastawione na rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych czyli umiejętności współpracy, komunikacji, rozumienia emocji swoich i innych, krytycznego myślenia i kulturalnej dyskusji oraz kształtują postawy dbania o higienę cyfrową i umiar w korzystaniu z technologii, przestrzegania zasad bezpieczeństwa i ochrony przed szkodliwymi zjawiskami czyli uzależnieniem od ekranów oraz cyberprzemocą.
LIDER PROJEKTU W SZKOLE- Anna Matyga
ZAJĘCIA NR 1
Wesoła drużyna rozpoczęła swoją przygodę z programem MegaMisja. Wszyscy zgodnie współpracowali, z zainteresowaniem słuchali, co o sobie opowiadają inni, zastanawiali się, jak wykorzystać super moce. Dzieci chętnie podejmowały wyznaczone zadania. Zajęcia bardzo się wszystkim podobały.
ZAJĘCIA NR 2
Wesoła drużyna z ogromnym zapałem przystąpiła do działania. Chętnie podejmowali kolejne wyzwania. Poznaliśmy różne źródła informacji, wiemy jak z nich korzystać. Szczególną uwagę zwróciliśmy na krytyczną weryfikację zdobywanych danych. Zajęcia bardzo wszystkim się podobały. Motywującym elementem są animacje, które napędzają uczniów do aktywności.
ZAJĘCIA NR 3
Dziś pomagaliśmy bliźniakom zdecydować się, gdzie mogliby pojechać. Wszystkie dzieci bardzo się zaangażowały. Szukaliśmy informacji w książkach, przewodnikach, Internecie, folderach i plakatach. Zdecydowana większość Wesołej Drużyny wybrała Sycylię, dwoje chłopców Islandię. Zajęcia były dla dzieci bardzo ciekawe, a animacje motywowały je do działania.
ZAJĘCIA NR 4
Wesoła drużyna pomagała Julce i Kubie w weryfikowaniu informacji. Dzieci wypowiadały się, dlaczego uważają, że podane informacje są prawdziwe lub fałszywe. Zrozumiały, że autorem każdego przekazu jest człowiek oraz, że należy zawsze sprawdzić daną informację w innym źródle. W zabawie "Głuchy telefon" sami stali się autorem przekazanej informacji i uświadomili sobie, że mimo ich starań nie była ona prawdziwa. Dzieci były bardzo aktywne i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.ZAJĘCIA NR 5
Zrealizowaliśmy kolejną misję. Na zajęciach poruszone zostały bardzo ważna kwestie - co i komu możemy o sobie powiedzieć, jakich informacji udzielić. Dzieci dowiedziały się, czym są awatary i tworzyły swoje własne. Wymyślały swoje pseudonimy mając świadomość, jak ważne jest zachowywanie anonimowości w Internecie. To była kolejna okazja do integracji grupy i ważna nauka płynąca z lekcji na temat rozsądnego prezentowania swoich danych i innych ciekawostek z życia. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podjęli wyzwania i bardzo dobrze się bawili.
ZAJĘCIA NR 6
Na dzisiejszych zajęciach uczniowie rozmawiali o świecie fikcji i świecie realnym, opisywali supermoce znanych im bohaterów. O wiele łatwiejsze okazało się wskazanie i określenie cech bohaterów fikcyjnych. Doszliśmy do wniosku, że dzieje się tak, ponieważ są one nam opisane w książkach, widzimy je w filmach lub kupujemy dodatkowe umiejętności w gierkach. W świecie realnym sami musimy zastanowić się nad tym, kto jaką moc posiada. Gdy już to zrozumieliśmy bez problemu określaliśmy swoje supermoce. Wesoła drużyna dowiedziała się, że moce fikcyjne zawsze pozostaną w świecie fikcji i wyobraźni, ponieważ tam jest ich miejsce, ale zawsze możemy wzorować się na bohaterach w świecie realnym. Będziemy baczniej przyglądać się naszemu otoczeniu i wypatrywać superbohaterów, którzy będą dla nas wzorem do naśladowania. Dzieci opowiadając o swoich mocnych stronach uwierzyły, że każdy może być superbohaterem i posiadać supermoc.
ZAJĘCIA NR 7
Kolejne wspaniałe zajęcia, które wzbudziły dużo emocji i rozwijały tolerancję. Uczniowie w skupieniu słuchali fragmentu książki, wielu postanowiło przeczytać ją w całości. Chętnie opisywali swoje odczucia. Dobrym wstępem w zrozumieniu czym są fakty, a czym opinie były wypowiedzi w kręgu. Dzieci bardzo zaangażowały się w zabawę poszukiwania ukrytych skarbów Tomka. Połączyliśmy ją z kalamburami – po odnalezieniu ukrytego skarbu uczeń opisywał go, a kto odgadł był następnym poszukującym. Zadanie w przydzielaniu wypowiedzi do odpowiednich kategorii wykonali perfekcyjnie. Dzisiejsze zadania rozwijały umiejętność analizy otrzymywanych informacji oraz wypowiedzi o własnych spostrzeżeniach i odczuciach. Dzieci zrozumiały, że każdy ma prawo do własnego zdania.
ZAJĘCIA NR 8
Wesoła drużyna zajęła się tematyką zdrowej żywności. Zajęcia rozpoczęły się od degustacji owoców, wyszukiwania informacji o zawartości witamin oraz jaki wpływ na nasz organizm ma ich spożywanie. Dzieci określały smaki i wyrażały swoją opinię. Przekonały się, że nie wszystkim smakuje to samo. Następnie wspólnie stworzyli piramidę żywienia i w grupach wykonywali plakaty informacyjne. Ostatnim elementem zajęć było wykonanie prezentacji na komputerze. Tutaj uczniowie pracowali indywidualnie. Podsumowując zajęcia uczniowie stwierdzili, że o wiele łatwiej pracuje się na komputerze. Zdecydowanie wybrali nowoczesne metody zdobywania i przetwarzania informacji.
ZAJĘCIA NR 9
Wstępem do zajęć była edukacja polonistyczna, a konkretnie opowiadanie „Smutny Figiel”. Dzieci miały narysować głównego bohatera gdy był smutny i wesoły. Doszliśmy do wniosku, że za pomocą rysunku możemy przedstawić odczuwane emocje. Następnie nauczyciel czytał opis sytuacji, a dzieci pokazywały jakie emocje im towarzyszą. Pracując w grupach bez problemów rozszyfrowały też co czuł nadawca sms-ów i kreatywnie przedstawiały za pomocą rysunków treść otrzymanych wiadomości. W grupach przedstawiały też wylosowany opis wydarzenia, ważne było aby posługiwać się tylko gestami i mimiką twarzy. Ostatnim elementem zajęć była praca indywidualna, która polegała na przekazaniu wiadomości za pomocą emotikonek. Autor wiadomości przyczepiał ją do tablicy a pozostałe dzieci odgadywały jej treść. Dzieci uświadomiły sobie, że za pomocą gestów możemy przekazać co czujemy a właściwe odczytanie tych znaków pozwoli nam zrozumieć innego człowieka. Ważne było też aby właściwie dobierać emotikony, obrazki czy gesty, ponieważ musimy pamiętać, że nie wolno nikogo obrażać lub krzywdzić. Wesoła Drużyna pracowała z dużym zaangażowaniem. Była to pouczająca lekcja połączona ze wspaniałą zabawą.
ZAJĘCIA NR 10
Kolejna przygoda bliźniaków okazała się ciekawym doświadczeniem i nauką na przyszłość. Uczniowie złamali szyfr i wspólnie określiliśmy, co to są nasze prawa. Zapoznaliśmy się również z Konwencją Praw Dziecka, rozmawialiśmy o prawach i obowiązkach w szkole oraz w domu. Wyjaśniliśmy sobie pojęcia 'haker' i 'cyberprzestępcy'. Poznaliśmy, jakie są rodzaje przestępstw w cyfrowym świecie. Dzieci z dużym zaangażowaniem opracowały sposoby, jak można bronić swoich praw w sieci i jak postępować, aby nasze prawa były egzekwowane. Podkreślaliśmy cały czas, że prawa mają wszyscy użytkownicy, a niektóre prawa są również naszymi obowiązkami. Uczniowie rozwijali zdania oraz formułowali prośby aby ich prawa były przestrzegane.
ZAJĘCIA NR 11
Nasze kolejne zajęcia wzbudziły wiele emocji i pozytywnych wrażeń. Rozpoczęliśmy od przedstawienia prac, autorzy opowiadali o swoich inspiracjach. Większość dzieci nie zdawała sobie sprawy z tego, jak łatwo można naruszyć prawa autorskie. W trakcie naszych zajęć wyjaśniliśmy co to jest plagiat, jak bronić swoich praw autorskich i jakie skutki może mieć wykorzystywanie tekstów, utworów muzycznych czy fotografii bez zgody ich autora. Teraz dzieci już wiedzą, że nie można publikować prac, które nie są nasze i że podpisać się pod dziełem może tylko jego autor.
ZAJĘCIA NR 12
Wesoła drużyna poznawała zasady prawidłowego fotografowania oraz zabaczyła, jakie błędy najczęściej popełniamy podczas robienia zdjęć. Uczniowie sami dokonali trópodziału kartki, co pozwoliło im zrozumieć określenie kadr. Na podstawie otrzymanych informacji określali, czy zdjęcia są udane lub nieudane. Zdania często były podzielone, ale wspólnie dochodziliśmy do porozumienia. Z pewnością nabyte wiadomości i umiejętności pozwolą im w przyszłości zastanowić się nad oglądanymi i robionymi przez siebie zdjęciami.
ZAJĘCIA NR 13
Wesoła drużyna utrwaliła zasady bezpiecznego korzystania z komputera. Dzieci wiedzą, jaką rolę odgrywają silne hasła, że nie należy otwierać podejrzanych e-maili i odpowiadać na nie, co można upubliczniać, a co jest treścią prywatną. Mając tą wiedzę możemy cieszyć się wszystkimi możliwościami, jakie dają nam komputery i Internet. Poznaliśmy możliwości zabezpieczeń przed wirusami odwołując się do dbania o zdrowie. Dyskutowaliśmy o ograniczonym zaufaniu, czyli jak możemy wystrzegać się wystąpienia niechcianych zdarzeń, na co sami musimy zwracać uwagę i jakie symptomy powinny zwiększać naszą czujność. Dzieci były na zajęciach bardzo aktywne, chętnie wypowiadały się i wspaniale współpracowały.
ZAJĘCIA NR 14
Podjęliśmy kolejne wyzwanie zaczynając od opowiadania o Pocztówkowej Krainie, w którym były przedstawione możliwe zagrożenia związane z publikowaniem prywatnych danych w Internecie. Zwróciliśmy szczególną uwagę na to, że informacje raz umieszczone w Internecie mogą pozostać tam na zawsze. Dzieci uważnie słuchały kolejnych części opowiadania, wykonywały do nich ilustrację oraz dyskutowały o bezpieczeństwie w sieci. Zajęcia były bardzo cenną lekcją świadomego i rozsądnego korzystania z nowoczesnych, cyfrowych technologii. Wesoła drużyna wywiązała się ze swojego zadania, przeżywając kolejne, wspaniałe przygody z MegaMisją.
ZAJĘCIA NR 15
Na dzisiejszych zajęciach rozważaliśmy znaczenie frazy "dochowanie tajemnicy". Zastanawialiśmy się, czy dotrzymanie słowa definiuje naszą przyjaźń. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że prawdziwy przyjaciel zawsze dba przede wszystkim o bezpieczeństo, więc jeśli wyjawienie tajemnicy może kogoś ocalić, to powinniśmy to zrobić. Pamiętajmy jednak, że nie każdemu możemy powierzyć nasze sekrety. Poszukaliśmy więc zaufanych osób w naszym otoczeniu. Okazało się, że jest ich sporo. Wesoła drużyna wykazała duże zainteresowanie tematem i dzieci chętnie dzielili się swoim doświadczeniem. Niektóre elementy zajęć wymagały dużego wsparcia nauczyciela. Bardzo wiele radości sprawiła uczniom „Bitwa na śnieżki”, bardzo trudne okazało się odgrywanie scenek.
ZAJĘCIA NR 16
Kolejna przygoda z zadaniami Megamisji. Dzisiaj nadal rozmawialiśmy o przyjaźni. Zastanawialiśmy się, czym różni się kolega od przyjaciela. Ważnym elementem tych rozważań była relacja, jaka łączy ludzi. Dzięki nowym technologiom możemy poznawać ludzi z całego świata. Odległość jaka nas od innych dzieli nie musi być przeszkodą w poznawaniu siebie nawzajem. Uczniowie doszli jednak do wniosku, że nic nie zastąpi bezpośredniej bliskości z drugim człowiekiem a najbardziej ufamy osobom, które są blisko nas i które dobrze znamy. Zajęcia były bardzo ciekawe, dzieci chętnie pracowały.
ZAJĘCIA NR 17
Dzisiejsze zajęcia poświęcone były emocjom. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w lekcji, poznali różnice pomiędzy emocjami a innymi stanami, w jakich możemy się znajdować oraz uczyli się jak rozpoznawać swoje i innych emocje i jak mogą one wpływać na nasze zachowanie. Chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Na tablicy napisaliśmy wyraz „emocje”, a uczniowie na karteczkach pisali znane im nazwy emocji, ilustrowali je i przyklejali do tablicy. Następnie wspólnie je omówiliśmy. Odgrywając scenki uświadomili sobie, jak wiele możemy przekazać innym za pomocą mowy ciała. Podczas zajęć graliśmy w gry związane z emocjami. Uczniowie dopasowywali różne sytuacje do odpowiadających im uczuć, co pomogło im lepiej zrozumieć, w jakich okolicznościach mogą pojawić się konkretne emocje i jaką rolę odgrywają one w codziennym życiu. W trakcie zajęć uczniowie uświadomili sobie, że czasami trudno jest odczytać emocje, zwłaszcza gdy nie widzimy drugiej osoby, lub niezbyt ją znamy. Zajęcia były dla dzieci ciekawe i z pewnością pozwolą im lepiej zrozumieć codzienne sytuacje.
ZAJĘCIA NR 18
Kolejne zajęcia z MegaMisją, które poruszają ważne, codzienne problemy. Wesoła Drużyna dyskutowała o finansowej stronie naszego życia w odniesieniu do znanych nam mediów. Zastanawialiśmy się, dlaczego za jedne usługi płacimy, a inne są darmowe. W grupach pruliśmy szaliki. Zadanie okazało się średnio – trudne. Dzieci uważały, że prawie wszystko jest darmowe. Po dyskusji i wyjaśnieniach wiedzą już, że za większość usług jednak płacimy i że mamy bezpośredni wpływ na to, ile nas to kosztuje. Szczególnie zwróciliśmy uwagę na zakupy internetowe, aby zawsze informować o swoich zamiarach dorosłych i samodzielnie nie podejmować decyzji.
ZAJĘCIA NR 19
Dzisiejsze zajęcia poświęcone były przypomnieniu zasad prawidłowej pracy z komputerem. Dzieci były bardzo szczęśliwe, ponieważ mogły wyciągnąć z plecaków swoje telefony, aby sprawdzić poziom naładowania baterii ( w naszej szkole obowiązuje zakaz korzystania z telefonów – muszą być schowane i wyciszone lub wyłączone). Lekcję rozpoczęliśmy od obejrzenia animacji wstępnej. Kolejne etapy zajęć przebiegały zgodnie ze scenariuszem: dzieci odszukały swoje grupy, znalazły różnice w obrazkach, określały poziom naładowania baterii, ustaliły jakie są zasady prawidłowej pracy z komputerem i wykonały plakat instruktażowy. Podzieliły się również swoimi doświadczeniami, jak postępować aby zawsze mieć naładowany telefon.